Johdanto
Jokaisella meistä on persoonallinen nauru. Ei persoonallinen pelkästään siten, miltä naurumme kuulostaa, vaan mille nauramme ja miksi nauramme.
Saatamme pohtia, miksi sitten nauramme. Kirsi Heikkisen Tiede-lehdessä julkaistussa artikkelissa Nauru on sosiaalista liimaa (2000) käsitellään, miksi nauru on olemassa ja miten naurun funktio kulkee läpi elämän.
Ote
Niemen romaanin sisältö uppoaa varsinkin sellaisiin, jotka ovat tehneet romaanissa mainittuja askareita tai muuten olleet niiden kanssa tekemisissä.
Näihin kuuluvat muun muassa rakentaminen ja kulkuneuvot. Kuitenkin katkelmassa esiintyy myös nykymaailman kriteereillä tasa-arvoa halventavia vitsejä
joissa vitsi piilee juuri vanhoillisessa ja “miehisessä” ajattelutavassa. Esimerkiksi miehet eivät saa tehdä naisten töitä, sillä muuten nämä eivät ole miehiä.
Heikkisen artikkelissa viitataan, että yleisesti vitsi rakentuu toisen epäonnistumisesta ja siitä, että vitsin “kuluttaja” voi tuntea ylemmyydentunnetta.
Vastaa