Johdanto
Molièren näytelmän Don Juan (1665) katkelmassa esiintyy Don Juan ja hänen palvelijansa Sganarelle, jotka tapaavat maalaistytön, Charlotten.
Katkelman alussa Sganarelle puhuu Gusmanille, jonka jälkeen Don Juan tapaa Charlotten ja kertoo hänelle rakastavansa häntä.
Don Juanista saa heti katkelman alussa kiinnostavan kuvan. Hän tapasi Charlotten ensimmäistä kertaa ja sanoi heti olevansa rakastunut häneen.
Ote
Kun Don Juan sanoo esim. “Mitä, ettäkö teidänlaisestanne naisesta tulisi vain talonpojan vaimo? Ei, ei, se olisi kauneuden häpäisemistä--”
hän saa talonpojan kuulostamaan huonolta vaihtoehdolta ja itsensä vaikuttamaan paremmalta. Hän sanoo Charlotten ansaitsevan paremman kohtalon ja kehuu Charlottea useasti, kuten sanomalla:
“Tämä rakkaus on kieltämättä hyvin äkillinen, mutta syynä on vain suuri kauneutenne, ja teihin rakastuu neljännestunnissa yhtä paljon kuin johonkin toiseen kuudessa kuukaudessa”.
Vastaa