Johdanto
Luin Khaled Hosseinin vuonna 2003 englanniksi julkaistun ja Erkki Jukaraisen suomeksi vuonna 2004 käännetyn kirjan nimeltä Leijapoika.
Kirjan päähenkilöt ovat Afganistanissa Kabulin kaupungissa 1970-luvulla eläneet kaverukset Amir ja Hassan.
Ote
Hassanista “alempiarvoisemman” tekee myös hänen uskonnollinen suuntautuminen eli siiauskoisuus eli hazaralaisuus sillä suurin osa Kabulin asukeista ovat sinnauskoisia eli pataaneja.
Hazaroiden vihaaminen on jollakin tasolla normaalia Kabulissa. On uskomatonta ajatella, että samassa maassa ja kuitenkin samaa Jumalaa palvovien välillä voisi olla niin suurta vihaa, että väkivaltaakin käytetään.
Se oli sama asia jos täällä Helsingissä enemmistö eli evankelisluterilaiset vihaisivat niinkin suuresti katolilaista kristinuskoa harrastavia, että he välillä käyttäisivät väkivaltaa heitä kohtaan.
Vastaa